Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Najbardziej powszechnymi są uszkodzenia wątroby czy trzustki, ale równie niebezpieczna jest tzw. polineuropatia alkoholowa, która staje się niezwykle uciążliwą dolegliwością uniemożliwiającą normalne, codzienne funkcjonowanie. W tym wpisie odpowiemy na dwa ważne pytania – polineuropatia – co to jest oraz czy polineuropatia jest uleczalna?

Polineuropatia co to jest?

Jest to choroba neurologiczna polegająca na uszkodzeniu wielu nerwów obwodowych, w tym ruchowych, czuciowych oraz wegetatywnych. Schorzenie przejawia się miejscowym niedowładem mięśniowym, który najczęściej występuje symetrycznie w kończynach (np. w dwóch piszczelach, przedramionach czy stopach). Zaburzeniom ruchowym towarzyszy wyjątkowo silny, rozrywający ból oraz parestezje, czyli uporczywe mrowienia i drętwienia, a nierzadko również zmiany skórne jak zgrubienia, owrzodzenia i przebarwienia.

Choroba może być wrodzona lub nabyta. W tym drugim przypadku wywołują ją np. cukrzyca, nowotwory, niedobory witaminowe, ale też nadużywanie alkoholu, czyli tzw. polineuropatia alkoholowa.

Polineuropatia jak z nią żyć?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, czy polineuropatia jest uleczalna. Niestety, ale nie. Nie istnieją leki, które mogłyby zatrzymać rozwój dolegliwości. Można jednak znacznie spowolnić jej postęp. Leczenie ma zatem charakter objawowy, co ma łagodzić dolegliwości oraz przyczynowy, sprowadzający się do spowalniania rozwoju choroby. W przypadku polineuropatii alkoholowej sytuacja jest o tyle korzystna, że można wykluczyć przyczynę (odstawienie alkoholu), co jest niemożliwe np. przy nowotworowej odmianie.

Wielu chorych, u których występują intensywne objawy, zastanawia się jak żyć z polineuropatią. Codzienne funkcjonowanie z zaburzeniami zdolności ruchowych kończyn czy występowaniu bólu i parestezji jest rzeczywiście uciążliwe. Często symptomy utrudniają nawet wykonywanie niektórych czynności. Na szczęście można je łagodzić. Życie z polineuropatią alkoholową wyklucza spożywanie tzw. napojów procentowych, a przede wszystkim ich nadużywanie. Istotne jest wprowadzenie właściwej diety, bogatej w produkty dostarczające organizmowi witaminy B1, B6 i PP. Powinna ona być wysoko kaloryczna (ok. 3000 kcal dziennie) i obfita w proteiny, by uniknąć niedożywienia.

Polineuropatia – rehabilitacja i ćwiczenia

Kluczowa jest zatem dieta i odstawienie alkoholu. Brak zmiany trybu życia doprowadzi do intensyfikacji objawów, z czasem może wystąpić silny niedowład mięśni uniemożliwiający chodzenie. Kiedy wystąpi polineuropatia – rehabilitacja oraz ćwiczenia są również niezwykle istotne. Stymulacja ruchowa i masaż kończyn przyczyniają się do zwolnienia tempa niszczenia nerwów oraz znacznego złagodzenia symptomów. Ważne, by podejmować aktywność fizyczną pod okiem specjalistów, którzy dokładnie wiedzą, jakie włókna mięśniowe należy zmuszać do pracy i jaką zachować intensywność treningu. Dbanie o ogólną sprawność chorego pozwala podtrzymać zdolność ruchową i poprawiania jakości życia. Chorym zaleca się ćwiczenia fizjoterapeutyczne oraz wzmacnianie mięśni techniką EMS.