Każdy, kto boryka się z trudnymi do zdiagnozowania i wyleczenia dolegliwościami bólowymi, szuka specjalistów, którzy pomogą mu odzyskać zdrowie i dobrą kondycję. Poza lekarzami często są to fizjoterapeuci, ale ostatnio coraz więcej osób zaczyna korzystać z usług osteopatów. Przyjrzyjmy się więc, czym jest osteopatia i kiedy warto się nią zainteresować.

Osteopatia co to takiego?

Osteopatia jest jedną z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Zajmuje się leczeniem pacjentów za pomocą manualnych technik terapeutycznych prowadzących m.in. do poprawy ruchomości, zlikwidowaniu napięć, obrzęków, przykurczów oraz bólu. Lekarz osteopata zwraca uwagę na cały organizm pacjenta oraz zależności, jakie zachodzą pomiędzy ciałem a psychiką. Holistyczne spojrzenie na ludzki organizm pozwala dotrzeć do źródła problemu i zastosować odpowiednią terapię.

Z czym do osteopaty?

Lista schorzeń, z którymi warto udać się do osteopaty, jest całkiem długa. Dużą część pacjentów stanowią osoby cierpiące z powodu chorób układu kostno-stawowego takich jak wady postawy, dyskopatia, rwa kulszowa, stany pourazowe czy różnego rodzaju przeciążenia stawów, mięśni i ścięgien. Osteopatia jest również skuteczna w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, układu krążenia, migren, zawrotów głowy, szumów usznych, a nawet chorób ginekologicznych. Z racji tego, że osteopata dysponuje bardzo szeroką wiedzą z dziedziny anatomii, fizjologii czy technik manualnych, jego pomoc może okazać się skuteczna w wielu rodzajach uporczywego bólu i złego samopoczucia.

Osteopatia dla niemowląt

Warto wiedzieć, że wśród osteopatów nie brakuje specjalistów zajmujących się leczeniem dzieci, z którymi można przyjść na wizytę już po ukończeniu pierwszego tygodnia życia. Odpowiedź na pytanie, kiedy z niemowlakiem do osteopaty, jest prosta – zawsze, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, które wzbudzą nasz niepokój. Przykładem może być kolka, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, asymetria ułożeniowa, nieprawidłowa motoryka ciała czy zaburzenia ssania. Osteopatia pediatryczna jest bezpieczną i przynoszącą efekty metodą, która w znacznym stopniu może poprawić samopoczucie małych pacjentów.