Rehabilitacja może znacząco poprawić jakość życia, a przede wszystkim przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia. Stosuje się ją zarówno u osób młodych, jak i starszych, choć w zależności od wieku oraz kondycji fizycznej metody pracy z pacjentem mogą zdecydowanie się różnić.

Sprawność fizyczna w każdym wieku

W miarę upływu lat można zaobserwować obniżenie sprawności ruchowej, ale nie oznacza to, że senior powinien zrezygnować z dotychczasowych aktywności. Warto udać się do terapeuty, który dobierze ćwiczenia i nauczy jak radzić sobie z różnorodnymi problemami. Jeśli interesuje Państwa rehabilitacja dla osób starszych, zachęcamy do wizyty w gabinecie Reha Expert, gdzie zostaną Państwo otoczeni opieką profesjonalistów.

Specjalista podczas pierwszego spotkania określi rodzaj dolegliwości, a następnie ustali optymalnie dopasowany program terapii. Istotna okazuje się także profilaktyka, czyli ćwiczenia zapobiegające różnorodnym przypadłościom, które są typowe w starszym wieku. Wśród nich znajdują się:

– obniżenie wydolności krążeniowo-oddechowej,

– zaburzenia równowagi,

choroba zwyrodnieniowa.

Jak wygląda rehabilitacja osób starszych?

Podczas terapii pacjent wspólnie z rehabilitantem wykonuje szereg ćwiczeń poprawiających ogólną siłę mięśniową oraz wydolność. Kluczową kwestią okazuje się nauka czynności, wpływających na większą samodzielność osoby starszej. Dzięki tego typu aktywności pacjent nie musi uzależniać się od całodobowej opieki bliskich – zarówno w domu, jak i podczas spacerów czy też robienia zakupów.

Dużą wagę przykłada się do ćwiczeń oddechowych, które zapobiegają zapaleniu płuc oraz pomagają lepiej radzić sobie w trakcie wykonywania wszelkich aktywności. Pacjentom ze zdiagnozowaną osteoporozą proponuje się z kolei ćwiczenia równoważne, pozwalające uchronić się przed niebezpiecznymi upadkami.

Rehabilitacja osób starszych odbywa się w spokojnej, relaksującej atmosferze, a poszczególne zadania wykonuje się w tempie dopasowanym do możliwości pacjenta. Warto zdecydować się na nią zarówno w razie dostrzeżenia problemów zdrowotnych, jak i w celach profilaktycznych.