Przed pandemią COVID-19 rehabilitacja online nie była popularna. Obostrzenia i ograniczenia związane z przemieszczaniem się, a także kontaktem bezpośrednim sprawiły jednak, że ludzie zaczęli poszukiwać alternatyw dla tradycyjnie rozumianej rehabilitacji i fizjoterapii. Czym różni się rehabilitacja przez Internet od tej wykonywanej stacjonarnie?

Jak wygląda rehabilitacja tradycyjna?

Podczas tradycyjnej rehabilitacji specjalista zazwyczaj dokonuje oględzin sprawności fizycznej pacjenta i przeprowadza z nim dokładny wywiad w celu poznania dolegliwości. Następnie rehabilitant lub fizjoterapeuta dobiera odpowiednie leczenie do danego pacjenta. Przeprowadza je za pomocą technik manualnych lub indywidualnie dobranych ćwiczeń, które pacjent wykonuje samodzielnie pod okiem specjalisty.

Rehabilitacja przez Internet

Rehabilitacja online lub fizjoterapia online wygląda bardzo podobnie do tych przeprowadzanych w kontakcie bezpośrednim. Specjalista również przeprowadza wstępne rozeznanie i przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie dobiera odpowiednie ćwiczenia do jego potrzeb. Wszystkie błędy w wykonywanych ćwiczeniach koryguje na bieżąco, spoglądając przez kamerkę internetową. O pomoc w wykonywaniu niektórych ćwiczeń można także poprosić osobę obecną w domu, która pomoże wykonywać je prawidłowo. Czy rehabilitacja online może być jednak tak samo skuteczna jak ta, przeprowadzana w kontakcie bezpośrednim? Oczywiście, zależy to jedynie od zaangażowania terapeuty i pacjenta.

Dla kogo fizjoterapia online?

Rehabilitacja przez Internet może być świetnym pomysłem dla osób, które:

– zamieszkują niezbyt dobrze skomunikowane okolice i nie mają wygodnego dostępu do opieki medycznej,

– nie chcą tracić czasu w ciągu tygodnia na dojazdy do rehabilitanta,

– mają trudności w przemieszczaniu się,

– mają obniżoną odporność i nie chcą ryzykować infekcją, wychodząc na zewnątrz.

To, czy ostatecznie zdecydujemy się na wybór fizjoterapii online czy stacjonarnie zależy przede wszystkim od preferencji i możliwości pacjenta. W przypadku niektórych osób będzie ona rozwiązaniem idealnym, podczas gdy inni chętniej wybiorą tradycyjne formy terapii.