Sen jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, dzięki której organizm się regeneruje i odpoczywa. Pozycja, jaką przybieramy podczas snu, ma wpływ na kręgosłup. Tak samo, jak długie siedzenie przy biurku może wpływać na niego negatywnie, tak samo spanie w nieodpowiedniej pozycji może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, na przykład przewlekły ból. Jak spać, aby zadbać o jakość swojego snu?

Pozycje odpowiednie do snu

W przypadku snu na boku warto wiedzieć, że więcej korzyści przynosi pozycja do snu na lewym boku niż na prawym. Warto jednak między nogi włożyć cienką poduszkę, która pomoże odciążyć kręgosłup i zapobiec obrotom bioder. Podczas spania na boku często podkula się lekko nogi, co pomaga zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Trzeba jednak uważać, gdyż zbyt mocne podkulenie nóg może prowadzić z kolei do bólów pleców oraz stawów. Na lewym boku nie uciska się aorty, przez co serce nie musi mocniej pompować krwi. Dzięki grawitacji podczas spania na lewym boku ułatwiony jest także proces trawienia – zawartość jelita cienkiego sprawniej przesuwa się do jelita grubego. Pozycja ta pomaga także w przepływie limfy w układzie limfatycznym, który znajduje się po lewej stronie ciała. Dodatkowo, śpiąc na prawym boku uciskamy żołądek i trzustkę, co prowadzi do powstawania zgagi oraz refluksu. Pozycja do snu na lewym boku jest polecana dla osób, które nie mogą z różnych powodów (np. bezdechu sennego) spać na plecach.

Jak spać zdrowo?

Znacznie zdrowszą dla kręgosłupa jest pozycja do snu na wznak, ponieważ nie uciska narządów wewnętrznych, odciąża kręgosłup i pomaga się rozluźnić mięśniom po całym dniu aktywności. Pozycja do snu na plecach odradzana jest tylko podczas choroby, aby zapobiec spływaniu wydzieliny z nosa do gardła oraz osobom z tendencją do chrapania. W tej pozycji unikać trzeba jedynie wysokich poduszek, aby nie wykrzywiać nienaturalnie karku.

Jakich pozycji unikać?

Najmniej odpowiednia jest pozycja do snu na brzuchu. Negatywnie wpływa na wykrzywioną wówczas szyję i odcinek lędźwiowy oraz biodra. Często spanie w tej pozycji przyczynia się do powstawania lub pogłębiania się chorób kręgosłupa. Ponadto zwiększony jest nacisk na klatkę piersiową oraz narządy wewnętrzne.