Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości dotykająca osoby w różnym wieku. Pojawia się nie tylko na skutek zmian zwyrodnieniowych oraz chorób kręgosłupa, ale też z powodu siedzącego trybu życia czy długotrwałego stresu. Jedną z najlepszych metod zlikwidowania bólu jest masaż, jednak warto wiedzieć, że niestety bywają sytuacje, kiedy zamiast pomóc może on zaszkodzić.

O czym trzeba pamiętać?

Masaż kręgosłupa może przynieść naprawdę doskonałe efekty. Oprócz tego, że pomaga pozbyć się uciążliwego bólu, rozluźnia też mięśnie oraz poprawia ich elastyczność, pozytywnie wpływa na krążenie, działa odprężająco i ogólnie poprawia samopoczucie. Żeby jednak przyniósł tak dobroczynne skutki i nie zaszkodził, zawsze należy pamiętać o tym, aby udać się na zabieg do profesjonalnego fizjoterapeuty dysponującego odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. W przeciwnym razie może się okazać, że nieprawidłowo wykonany masaż nie dość, że nie pomógł, to jeszcze doprowadził do nasilenia negatywnych objawów i pogorszył stan pacjenta. Nie tylko brak profesjonalizmu masażysty może doprowadzić do sytuacji, kiedy zabieg będzie szkodliwy, ponieważ tak samo, jak w przypadku innych terapii, również tu istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu.

Zobacz również: Czy po rehabilitacji można czuć się gorzej?

Kiedy nie wolno masować kręgosłupa?

Wśród najważniejszych przeciwwskazań do masażu na pewno znajdzie się złamanie kręgosłupa oraz choroby charakteryzujące się dużą podatnością na urazy i złamania takie jak wrodzona łamliwość kości czy zaawansowana osteoporoza. Ponadto zabiegu powinny unikać osoby cierpiące z powodu miażdżycy, nowotworów, tętniaków, krwiaków, chorób skórnych, epilepsji, nieleczonego nadciśnienia, cukrzycy czy chorób zapalnych żołądka. Masaż kręgosłupa nie jest również polecany kobietom w trakcie menstruacji oraz osobom gorączkującym. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, a wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem i fizjoterapeutą.