O tym jak ważna jest dbałość o sprawność naszych mięśni i stawów przypominamy sobie niestety dopiero kiedy dojdzie do patologicznego stanu. Ból, kłucie i niemożność rozciągnięcia danego mięśnia są uciążliwe i utrudniają znacząco codzienne funkcjonowanie. Jeśli czujesz ból mięśnia i nie możesz go rozprostować, sprawdź, czy przypadkiem nie masz do czynienia z przykurczem. Podpowiadamy, czym jest przykurcz mięśni i co możesz z nim zrobić.
Przykurcz – co to jest?
Przykurcz mięśni to stan charakteryzujący się bólem mięśnia, ograniczeniem jego rozciągliwości i ruchomości stawu oraz nadmierną sztywnością, szczególnie po wstaniu z łóżka. Z czasem, w którym postępuje coraz większa utrata sprawności mięśnia, można utracić możliwość poprawnego posługiwania się kończyną. Przykurczowi towarzyszy również stan zapalny.
Przykurcze mięśni – przyczyny
Wśród przyczyn przykurczy mięśni można wyróżnić:
– brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej,
– wiek,
– uszkodzenia nerwów,
– długi okres niekorzystania z danej partii mięśniowej,
– dystrofię i zapalenia stawów,
– uszkodzenia i urazy mięśni.
Przykurcze mogą dotyczyć zarówno osób starszych i schorowanych, jak i osób względnie zdrowych, niezależnie od wieku.
Jak rozciągnąć przykurcze?
Przykurcze mięśni rozciągamy za pomocą odpowiednich ćwiczeń. W ich leczeniu pomocne są również zabiegi rozgrzewające, elektroterapie, czy masaże. Należy pamiętać o tym, że im szybciej rozpoczniemy oddziaływania zmierzające do uśmierzenia negatywnych skutków przykurczy, tym terapia będzie szybsza i łatwiejsza.
Ćwiczenia rozciągające
Wśród ćwiczeń zalecanych na przykurcz mięśni wyróżniamy:
– rozciąganie mięśnia trójgłowego ramienia – stajemy w rozkroku, głowa prosto. Unosimy rękę, zginamy ją maksymalnie w łokciu, odprowadzając za głowę. Drugą ręką trzymamy delikatnie łokieć.
– rozciąganie tylnej taśmy kręgosłupa – kładziemy się na brzuchu, nogi trzymamy razem, natomiast ręce trzymamy na podłodze na szerokość barków. Prostujemy ręce i unosimy klatkę piersiową w górę.
– rozciąganie nóg – z pozycji stojącej, wysuwamy jedną nogę do przodu. Trzymając plecy prosto, schodzimy biodrami w dół.
W pozbyciu się przykurczy lub ich skutków największą rolę odgrywają właśnie ćwiczenia. We wczesnym stadium można je wykonywać samemu, natomiast przy bardziej zaawansowanym problemie należy koniecznie udać się do fizjoterapeuty. Warto też, żeby profesjonalista skontrolował, czy odpowiednio wykonujemy rozciąganie.