Ból kości ogonowej, zwanej także guziczną, może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Ten końcowy odcinek kręgosłupa składa się z 3 do 5 zrośniętych kręgów, które podobnie jak inne części tułowia, narażone są na urazy, osłabienie czy nadwyrężenie. W jaki sposób można leczyć dolegliwości z nią związane?

Przyczyny bólu kości ogonowej

Do głównych czynników, powodujących ból kości guzicznej, zalicza się różnego rodzaju urazy, siedzący tryb życia oraz choroby. Do uszkodzenia ogonowego odcinka kręgosłupa może dojść na przykład w wyniku stłuczenia czy ciężkiego porodu i właśnie wtedy najczęściej pojawia się ból kości ogonowej promieniujący do pośladka. Dolegliwości bólowe może powodować również utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała np. w trakcie siedzenia przy biurku lub regularne przebywanie w wymuszonej pozycji, niezgodnej z poprawną krzywizną kręgosłupa. Częstą przyczynę dolegliwości stanowią także schorzenia, takie jak:

– zwyrodnienia,

dyskopatia,

– rwa kulszowa,

– hemoroidy i silne zaparcia,

– torbiele oraz nowotwory kości,

– endometrioza.

Ból kości ogonowej ćwiczenia i leczenie

Dokładną przyczynę bólu pomogą zdiagnozować profesjonalne badania obrazowe, takie jak tomografia, rezonans magnetyczny czy RTG. Skierowanie wydaje lekarz, do którego należy się udać w razie dolegliwości przedłużających się powyżej kilku dni. Leczenie zawsze powinno skupiać się na likwidowaniu przyczyny, a najlepsze efekty daje współpraca ortopedy z fizjoterapeutą.

W łagodzeniu tymczasowego dyskomfortu związanego ze stłuczeniem pomoże zimny okład i maść przeciwbólowa, ale w niektórych przypadkach niezbędna może okazać się rehabilitacja oraz stosowanie specjalnych ćwiczeń. Sposobem na utrzymanie prawidłowej postawy i obniżenie bólu związanego z długim siedzeniem, jest poduszka ortopedyczna, którą umieszcza się na krześle.

Ryzyko bólu kości ogonowej redukuje aktywny tryb życia, przy czym zawsze należy pamiętać o zachowaniu umiaru i dbaniu o prawidłową postawę ciała, która nie obciąża na długi czas kręgosłupa.