Bieganie jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dyscyplin sportowych uprawianych zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy dostępu do obiektów sportowych, dlatego niemal każda w miarę zdrowa osoba może zacząć w ten sposób swoją przygodę ze sportem. Niestety zdarza się, że radość czerpana z tej przyjemnej aktywności fizycznej zostaje przyćmiona przez ból kolan, który pojawia się w trakcie lub po treningu. Co to oznacza?
Ból kolana przy bieganiu – częsta dolegliwość biegaczy
Ból kolana po bieganiu nie jest niczym niezwykłym, gdyż dotyka całkiem sporą ilość osób uprawiających ten sport. Może się oczywiście zdarzyć, że jest efektem zmian zwyrodnieniowych, najczęściej jednak powodem dolegliwości jest niewłaściwa technika i wynikające z tego przeciążenia. Ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia stawu lub ścięgna, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą w celu ustalenia przyczyny bólu oraz ewentualnego zmodyfikowania treningów. Często, aby zlikwidować dolegliwości, wystarczy wyeliminować niektóre błędy, takie jak np. niewłaściwe amortyzujące obuwie, bieganie po twardej nawierzchni, brak rozgrzewki czy zbyt intensywne i niedostosowane do kondycji fizycznej treningi.
Sprawdź również: Jak przyspieszyć regenerację stawu skokowego?
Czy można biegać jak boli kolano?
Ból kolana przy bieganiu najczęściej nie oznacza, że już na zawsze trzeba zrezygnować z tego sportu. Ważne jednak jest, aby nie lekceważyć takich dolegliwości, zwłaszcza jeśli regularnie się powtarzają. Jeżeli występują sporadycznie, ulgę może przynieść chwilowe ograniczenie treningu, w przypadku częstego bólu wskazana jest wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym lub ortopedycznym oraz zaniechanie biegania przynajmniej do czasu diagnozy. W tym czasie warto pracować nad wzmocnieniem mięśni np. poprzez pływanie czy jazdę na rowerze, dzięki czemu po ewentualnej rehabilitacji czy leczeniu, kolana będą bardziej wytrzymałe i odporne na powstające podczas biegania przeciążenia.