Ciąża to szczególny stan, kiedy nie powinno się lekceważyć żadnych dolegliwości. Jeśli pojawia się ból biodra, należy zwrócić się do specjalisty, który określi przyczynę i doradzi najlepszą terapię. Nieleczony ból może utrudniać codzienne aktywności, a nawet poruszanie się czy spokojny sen. Jak można sobie z nim poradzić?

Co powoduje tę nieprzyjemną dolegliwość?

W kwestii takiej jak ból biodra przyczyny jego powstania u ciężarnych kobiet mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej jednak związane są po prostu z rosnącym uciskiem na kręgosłup oraz zmianą środka ciężkości. Zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze, gdy płód staje się coraz większy, ale zdarza się, że towarzyszy kobiecie od samego początku. Uczucie dyskomfortu może niestety promieniować także na sąsiadujące części ciała – pośladki, pachwinę, a także nogi. Szczególnie dokuczliwy bywa ból biodra z boku. Najczęściej powoduje go hormon relaksyna, odpowiedzialny za rozluźnienie połączeń między kośćmi i tym samym ułatwienie porodu. Na szczęście, obecna fizjoterapia zna metody, dzięki którym można poradzić sobie z każdym rodzajem bólu w biodrze.

Ból biodra w ciąży – zapobieganie i leczenie

Ucisk w biodrze bardzo często pojawia się podczas nocnego odpoczynku i potrafi skutecznie utrudniać zasypianie. Właśnie dlatego już w pierwszych tygodniach ciąży kobieta powinna praktykować spanie na plecach, co powinno ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości. W razie wystąpienia bólu warto udać się do fizjoterapeuty, który pokaże odpowiednie ćwiczenia. Nie ma przeciwwskazań do terapii ruchem w ciąży, ale należy pamiętać o przestrzeganiu wszelkich zaleceń przekazanych przez terapeutę, by uniknąć drobnych powikłań i związanego z nimi stresu. Jak wiadomo, zawsze najlepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wskazana jest także umiarkowana aktywność fizyczna: pływanie, rozciąganie, nordic walking czy pilates. To wszystko powinno pomóc cieszyć się dobrą kondycją i samopoczuciem.