Do gabinetu Reha Expert coraz częściej zgłaszają się kobiety szukające skutecznych metod terapeutycznych pozwalających na złagodzenie lub całkowite zniwelowanie bólu endometriozy, który występuje po okresie, w jego trakcie, a czasami nawet przed. Znacznie on utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia, a nawet czasami całkowicie uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Często endometrioza wymaga interwencji chirurgicznej, natomiast łagodne jej postacie można wyleczyć ambulatoryjnie za pomocą dostępnych metod oraz środków. Należą do nich odpowiednio dobrane leki, właściwa dieta i zabiegi fizjoterapeutyczne.
Ćwiczenia rozluźniające mięśnie
W celu zniwelowania bólu w czasie okresu lub po jego zakończeniu warto regularnie wykonywać delikatne ćwiczenia rozluźniające mięśnie brzucha, ud, a także pleców, okolic żeber oraz stawów. Żeby poznać odpowiednie ich zestaw, należy skonsultować się z fizjoterapeutą. Pokaże on nie tylko, jak je prawidłowo wykonać, lecz także pomoże dobrać właściwą pozycję podczas ich robienia.
Ćwiczenia oddechowe
Właściwy oddech redukuje nie tylko stres, ale także pomaga zniwelować dolegliwości bólowe, w szczególności o małym i średnim nasileniu. Ponadto organizm w prawidłowy sposób dotleniony szybciej się regeneruje i zwalcza stany zapalne oraz chorobowe.
Ćwiczenia fitness
Występujący w okolicy miednicy ból endometriozy, a także w dolnej części pleców, żeber oraz stawów, znacznie można zniwelować dzięki ćwiczeniom fitness. W tym celu warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub trenerem klubu fitness, aby dostosować odpowiedni zestaw. Należy pamiętać, aby wysiłek fizyczny nie był zbyt intensywny.
Pilates
Ćwiczenia opierające się na rozciągnięciu mięśni brzucha i okolic miednicy znacznie usuwają dolegliwości, jakie wywołuje endometrioza a ból pod żebrami, po okresie oraz stawów staje się znacznie mniejszy. Dzięki temu jakość życia ulega znacznej poprawie.
Sprawdź również: Jak wprowadzić ćwiczenia do codziennej rutyny, aby uniknąć kontuzji i przyspieszyć rekonwalescencję?
Pływanie
Basen i powolne wykonywanie ruchów, pływanie oraz delikatne ćwiczenia w wodzie w sposób szczególny niwelują takie stany chorobowe jak endometrioza, bóle stawów, miednicy, kości oraz w okolicy żeber. Warto korzystać również z hydromasaży i regularnie chodzić na basen.
Spokojna jazda na rowerze
Ruch to zdrowie, a przejażdżki rowerowe po szlakach turystycznych, parkach i wyznaczonych do tego ścieżkach poprawiają nie tylko ogólną kondycję psychofizyczną, lecz również usuwają różnego typu dolegliwości, takie jak endometrioza, ból po okresie, w jego trakcie oraz przed.