Nie ma wątpliwości, że o zdrowie naszego kręgosłupa trzeba dbać od najmłodszych lat. Już dzieci uczone są trzymania prawidłowej postawy, a dorośli zachęcani są do podejmowania prozdrowotnych aktywności. Jaki sport sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy chcemy zadbać o zdrowy kręgosłup? Przedstawiamy 5 ciekawych propozycji, spośród których każdy z pewnością wybierze idealną dla siebie.

Pływanie

Podstawę mocnego kręgosłupa stanowią stabilne, napięte mięśnie, które utrzymują go w prawidłowym ustawieniu. Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie pleców okazuje się pływanie. Ciało w wodzie nie jest tak obciążone, jak dzieje się to na lądzie, dlatego mięśnie mogą wzmacniać się i rozciągać bez przeciążania. To bez wątpienia doskonały sport dla kręgosłupa.

Zajęcia fitness

Kluby fitness prześcigają się w wymyślaniu atrakcyjnych zajęć, dostosowanych do szczególnych wymagań. Ostatnio bardzo popularnym typem warsztatów są takie o nazwie „Zdrowy kręgosłup”. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup wykonuje się w bezpiecznych pozycjach wyizolowanych, dzięki czemu pozostałe części ciała nie są obciążane.

Rozciąganie

Kolejną formą zajęć idealnych do kształtowania mocnego, zdrowego kręgosłupa jest rozciąganie, które szczególnie intensywnie praktykuje się podczas jogi, pilatesu lub po prostu stretchingu. Dokładnie wykonywane pozycje w połączeniu z różnego rodzaju taśmami, pełnymi ruchami i głębokimi oddechami zdecydowanie poprawiają postawę oraz wpływają na zdrowie kręgosłupa.

Jazda rowerem

Rower pozwala doskonale wzmocnić mięśnie kręgosłupa, ale podczas treningu należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Sprzęt musi być stabilny, a także dobrze dopasowany do użytkownika. Siodełko i kierownicę warto regulować ze specjalistą, a w trakcie jazdy zadbać o wyprostowaną postawę. Kolejną kwestią okazuje się nawierzchnia – musi być równa, żeby ćwiczenia spełniły swoją funkcję.

Nordic walking

Chodzenie z kijkami, jak popularnie nazywa się ten sport, to jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie wytrzymałości bez narażania kręgosłupa na duże przeciążenia. Prawidłowo używane kijki ułatwią korygowanie wad postawy, a tym samym pomogą stabilizować plecy i wzmacniać mięśnie.