Współcześnie terapia urazów nie kończy się na leczeniu, ale obejmuje także rehabilitację, umożliwiającą powrót do dawnej sprawności. Wiedza na jej temat wciąż jednak nie jest szeroka, a wśród pacjentów krąży wiele niepotwierdzonych informacji. Jakie fakty warto znać?

1. Im wcześniej, tym lepiej – rehabilitację warto rozpocząć od razu

Jednym z kluczowych czynników wpływających na skuteczność terapii okazuje się czas. Niektóre urazy rehabilituje się jeszcze w momencie prowadzenia leczenia. Do takich sytuacji zaliczyć należy na przykład usprawnianie pacjenta tuż po operacji i wprowadzanie ćwiczeń pozwalających na uniknięcie niebezpiecznych zrostów czy przykurczy mięśni. Warto mieć jednak na uwadze, że istnieją sytuacje, w których rehabilitacja musi zostać przesunięta w czasie. Każdy przypadek należy więc skonsultować ze specjalistą.

2. Zabiegi powinny być przeprowadzane systematycznie

Rehabilitacja ma sens tylko wtedy, gdy odbywa się regularnie. Na każdym etapie terapeuta rozszerza zakres ruchów lub wprowadza ćwiczenia angażujące inne partie ciała. Regularność pozwoli w podtrzymaniu oraz rozwijaniu efektów dotychczasowych zabiegów.

3. Rehabilitacja stosowana jest u osób w różnym wieku

W życiu zdarzają się różne sytuacje, wymagające wprowadzenia terapii ruchem. Nawet młode osoby mogą jej potrzebować na przykład w związku z przebytymi operacjami (mobilizacja blizn), złamaniami czy nadwerężeniem stawów. Seniorzy z kolei powinni korzystać z dobrodziejstw zabiegów ze względu na ich ogromny potencjał poprawy codziennego funkcjonowania.

4. Pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać ze wszystkich zabiegów

Przebyta choroba nowotworowa oraz zastosowane leczenie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W tej sytuacji część zabiegów, zwłaszcza z zakresu fizykoterapii, nie jest możliwe. Terapię zawsze należy skonsultować z lekarzem onkologiem.

5. Nie każdy rodzaj terapii może zostać zastosowany u kobiet w ciąży

Kobiety ciężarne nie powinny korzystać z niektórych form fizykoterapii, a w pierwszych tygodniach powinny unikać także szeregu innych zabiegów. Ewentualną terapię koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.