Kto to jest fizjoterapeuta?

Jeszcze niedawno zawód ten był stosunkowo mało znany. Pacjenci, cierpiący z powodu dolegliwości układu ruchu udawali się w pierwszej kolejności do lekarza. Dzisiaj sytuacja zmienia się. Wiele osób kieruje swoje pierwsze kroki w tej sprawie bezpośrednio do fizjoterapeuty. Leczenie ruchem posiada wiele zalet: odpowiednio dobrany jest zupełnie bezpieczny, nie niesie ze sobą skutków ubocznych (w przeciwieństwie do środków farmakologicznych), a w dużej części przypadków jest on niezbędny do poprawy stanu pacjenta (np. w chorobach neurologicznych reedukacja wielu czynności jest możliwa wyłącznie poprzez odpowiednią stymulację czuciowo-ruchową). Oczywiście istnieją sytuacje, w których fizjoterapeuta nie jest w stanie pomóc – np. utrwalone zmiany strukturalne czy bóle pochodzenia chemicznego. Jednak wszędzie tam, gdzie przyczyna dolegliwości jest mechaniczna ruch stanowi jedyne wyjście z sytuacji.

 

Fizjoterapeuta – dawniej rehabilitant – to osoba z wykształceniem medycznym, zajmująca się pacjentami, którzy wymagają pomocy w zakresie sprawności ruchowej. 13 maja 2016 roku weszła w życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, dająca możliwość wykonywania go jedynie osobom posiadającym odpowiednią wiedzę i kompetencje. Dzięki temu fizjoterapeutą nie może już nazywać się ktoś, kto odbył jedynie weekendowy kurs masażu. W Internecie dostępny jest też Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów (https://kif.info.pl/rejestr/), w którym pacjent może sprawdzić czy dana osoba rzeczywiście jest uprawniona do wykonywania zawodu.

 

Do zadań fizjoterapeuty należy badanie, ocena i diagnostyka problemu ruchowego pacjenta, a następnie prowadzenie terapii z wykorzystaniem zabiegów fizykoterapii, kinezyterapii, masażu lub metod specjalnych, takich jak PNF, Bobath czy Terapia Manualna. Bardzo ważne, by wybrać terapeutę odpowiedniego dla danego pacjenta. Ogromny rozwój tej dziedziny w ostatnich latach sprawił, że wielu fizjoterapeutów wyspecjalizowało się w leczeniu konkretnych dolegliwości – m.in. ortopedycznych, neurologicznych, dziecięcych czy osób starszych.

 

Autor: mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty